2441 episodios
- De Verenigde Staten en China houden in september een apart topoverleg dat helemaal over kunstmatige intelligentie gaat. De gesprekken komen voort uit de ontmoeting tussen Trump en de Chinese president Xi Jinping afgelopen mei en vinden waarschijnlijk plaats voor het geplande bezoek van Xi aan de VS op 24 september. Ook stelt het Verenigd Koninkrijk voor het eerst een aparte minister voor AI aan. Joe van Burik vertelt erover in deze Tech Update.
Volgens vijf bronnen die met Reuters spraken staan de exacte data nog niet vast, en zijn ook de agenda, de locatie en de overige deelnemers nog onderwerp van overleg. De Amerikaanse delegatie wordt geleid door minister van Financiën Scott Bessent, die ook bij de topontmoeting in China in mei aanwezig was. Beide landen wegen af hoe geavanceerde AI-modellen gereguleerd moeten worden, met name modellen die militaire capaciteiten versterken, cyberaanvallen op kritieke infrastructuur mogelijk maken of arbeidsmarkten ontwrichten. Het overleg wordt het eerste officiële AI-gesprek tussen de VS en China onder president Trump.
Militaire inzet en juridisch onderzoek naar Chinese modellen
Op de agenda staat mogelijk een akkoord over het gebruik van AI, vooral voor militaire doeleinden. Voorganger Joe Biden sprak eerder met Xi af dat mensen, en niet AI, moeten beslissen over de inzet van kernwapens. Daarnaast kondigde Bessent aan dat de VS gaat onderzoeken hoe de nieuwste, krachtige Chinese modellen zijn getraind, en of daarbij gebruik of misbruik is gemaakt van Amerikaanse modellen van bedrijven als Anthropic en OpenAI. Anthropic beschuldigde Chinese ontwikkelaars zoals Moonshot, Alibaba en DeepSeek eerder van het onrechtmatig distilleren van hun modellen, waarbij de uitvoer van een groot model wordt gebruikt om kleinere, efficiëntere modellen te trainen. Bessent opperde ook of bedrijven die Chinese modellen gebruiken dat aan klanten moeten melden.
Verenigd Koninkrijk krijgt eerste minister voor AI
De nieuwe Britse premier Andy Burnham heeft Kanishka Narayan benoemd tot Minister for Artificial Intelligence, een rol die voor het eerst op kabinetsniveau komt. Narayan is sinds 2024 Lid van het Lagerhuis en had het AI-dossier al onder zich als junior minister. De benoeming werd mogelijk doordat het oude ministerie voor Wetenschap, Innovatie en Technologie is opgeheven en samengevoegd met dat van Zaken en Handel, tot het nieuwe Department for Business, Innovation, Science and Trade. Daar is kritiek op vanuit techbedrijven, die vinden dat techbeleid nu onder een breder ministerie valt. Narayan wil investeren in de Britse halfgeleidersector en het Britse AI-veiligheidsinstituut. Frankrijk en Canada hebben eveneens een minister voor AI.
VS en China houden in september AI-gesprekken volgens bronnen bij Reuters
Eerste officiele AI-overleg tussen VS en China onder Trump gepland
Burnham benoemt Narayan als eerste Britse AI-minister op kabinetsniveau
Narayan wordt AI-minister in nieuw gevormd Brits superministerie
Nieuwe modellen van Moonshot en Alibaba zetten Silicon Valley onder druk
Anthropic beschuldigt Chinese ontwikkelaars van onrechtmatig distilleren van modellen
Over de maker:
Joe van Burik volgt en duidt de belangrijkste ontwikkelingen in tech, met scherpte, vlotheid en de nodige humor. Je hoort hem dagelijks op BNR Nieuwsradio over het belangrijkste technieuws, van AI tot cybersecurity en social media tot quantumcomputers. Ook interviewt hij in De Grote Tech Show samen met Ben van der Burg leiders in digitale innovatie. In het bijzonder volgt Joe al twee decennia de wereld van videogames, nu voor zijn podcast All in the Game.
See omnystudio.com/listener for privacy information. Frankrijk wordt eerste land van Europa met een verbod op social media voor jongeren
21/07/2026 | 4 minFrankrijk wordt waarschijnlijk het eerste land van Europa met een verbod op social media voor jongeren. Het Franse parlement wil daar dinsdag een wet voor aannemen. Niels Kooloos vertelt erover in deze Tech Update.
Net zoals in Australië, gaat een verbod op social media in Frankrijk gelden voor jongeren tot en met 15 jaar oud. Het Franse parlement en de senaat hebben daar lang over gediscussieerd. In de eerste instantie wilde de senaat nog onderscheid maken tussen specifieke social media-platformen. Zo zouden jongeren nog wel onder ouderlijk toezicht op bepaalde platformen mogen, maar uiteindelijk is er voor een totaalverbod gekozen.
Als het aan president Emmanuel Macron ligt, gaat het verbod al vanaf 1 september in, als het nieuwe schooljaar begint. Vanaf dan kunnen jongeren geen nieuwe accounts voor social media meer aanmaken. Bestaande accounts van jongeren moeten vanaf volgend jaar januari geblokkeerd worden.
Britse waterbedrijven slaan alarm over watervebruik van AI-datacenters
De waterbedrijven van het Verenigd Koninkrijk, die verenigd zijn onder Water UK, slaan alarm bij het Britse parlement en stellen dat toekomstige AI-datacenters voor watertekorten kunnen zorgen. Volgens Water UK houdt de Britse regering geen rekening met hoeveel water datacenters nodig hebben, terwijl die wel volop in zou zetten op de bouw ervan.
Een woordvoerder van de Britse regering weerspreekt Water UK en stelt dat er wel degelijk rekening wordt gehouden met waterverbruik door AI-datacenters.
Over de maker:
Niels Kooloos is dagelijks op BNR Nieuwsradio te horen over het laatste technieuws in de Tech Update. Hij interesseert zich vooral in cybercriminaliteit, privacy, social media en (computer)hardware. Hier en daar kan je Niels ook in All in the Game horen, waar hij graag vertelt over zijn favoriete games.
See omnystudio.com/listener for privacy information.CuspAI van Nederlander Welling haalt 450 miljoen op bij Bezos, Nvidia en Invest-NL
20/07/2026 | 6 minCuspAI, het Nederlands-Britse AI-bedrijf dat nieuwe materialen ontdekt met hulp van AI, heeft een Series B-financieringsronde van in totaal 450 miljoen dollar behaald. Daar doen naast Jeff Bezos, Nvidia en Meta ook onder meer Invest-NL en het Britse overheids-AI-fonds aan mee. Joe van Burik vertelt erover in deze Tech Update.
Verder in deze Tech Update:
Google zou een efficiëntere AI-chip hebben ontwikkeld onder de naam Frozen v2, zo meldt The Information, waar aandeelhouders enthousiast op reageren
See omnystudio.com/listener for privacy information.- Het Chinese AI-model Kimi K3 is nog maar net beschikbaar, maar is nu al zo populair dat ontwikkelaar Moonshot AI geen nieuwe abonnees meer aanneemt. Op X schrijft het bedrijf dat er anders geen rekenkracht meer overblijft voor bestaande abonnees. Niels Kooloos vertelt erover in deze Tech Update.
De populariteit van Kimi K3 is te danken aan de goede prestaties. Het model staat op de meeste ranglijsten op gelijke voet met of net onder Amerikaanse topmodellen zoals Fable 5 van Anthropic en GPT-5.6 Sol van OpenAI. Ook is Kimi K3 een stuk goedkoper om te gebruiken dan de meeste Amerikaanse topmodellen.
Moonshoot AI werkt naar eigen zeggen aan het uitbreiden van de capaciteit en hoopt binnenkort weer nieuwe abonnees aan te kunnen nemen. Ook heeft het bedrijf aangekondigd dat er volgende week een zogeheten open weights-variant van Kimi K3 beschikbaar komt. Dat is een versie van het model die onderzoekers en ontwikkelaars kunnen aanpassen.
Filmregisseur Christopher Nolan laat zich kritisch uit over AI
Net zoals de Grieken Troje wisten te veroveren door zich in een houten paard te verschuilen, zou AI dat ook kunnen doen met de wereld, volgens filmregisseur Christopher Nolan. 'Ik denk dat AI een Trojaans paard is waarvan iedereen weet dat de Grieken erin zitten', zei Nolan in een interview met film-YouTuber Hugo Décrypte naar aanleiding van het debuut van zijn nieuwe film The Odyssey.
Met de mythologische metafoor bedoelt Nolan dat AI op het eerste oog misschien op een geschenk lijkt, maar later voor grote problemen kan zorgen. 'Ik heb nog nooit een technologie zich zo snel zien ontwikkelen, maar tegelijkertijd zo hard afgekeurd zien worden door het publiek', zei Nolan.
Op wat voor manier Nolan AI als dreiging ziet, lichtte de regisseur niet toe.
Over de maker:
Niels Kooloos is dagelijks op BNR Nieuwsradio te horen over het laatste technieuws in de Tech Update. Hij interesseert zich vooral in cybercriminaliteit, privacy, social media en (computer)hardware. Hier en daar kan je Niels ook in All in the Game horen, waar hij graag vertelt over zijn favoriete games.
See omnystudio.com/listener for privacy information. - De Game Boy Camera werd in 1998 al gelanceerd en is allesbehalve nieuw. Toch keert deze digitale camera (zowat de allereerste ooit met een selfie-modus!) door de jaren heen steeds terug als archaïsche, creatieve én offline mogelijkheid om foto's te maken - onlangs nog om de planeet Jupiter vast te leggen in 128 bij 128 pixels. Voor een paar tientjes kun je dit spel met cameralens gebruikt bemachtigen, en vanaf een paar tientjes meer heb je een compatibele Game Boy erbij. Als modern alternatief is er bijvoorbeeld de Flashback-app voor smartphones. Joe van Burik bespreekt ze met Iwan Verrips en Nina van den Dungen in deze editie van de Schaal van Hebben.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Más podcasts de Tecnología
Podcasts a la moda de Tecnología
Acerca de Tech Update | BNR
Voor tech-nieuws, van AI tot chips en cybersecurity tot social media, is Tech Update de eerste én de beste korte podcast. Elke ochtend én middag hoor je daarover Joe van Burik, Niels Kooloos, Maxim van Mil, Stijn Goossens of Rosanne Peters in enkele minuten.
Sitio web del podcastEscucha Tech Update | BNR, Inteligencia Artificial y muchos más podcasts de todo el mundo con la aplicación de radio.net

Descarga la app gratuita: radio.net
- Añadir radios y podcasts a favoritos
- Transmisión por Wi-Fi y Bluetooth
- Carplay & Android Auto compatible
- Muchas otras funciones de la app
Descarga la app gratuita: radio.net
- Añadir radios y podcasts a favoritos
- Transmisión por Wi-Fi y Bluetooth
- Carplay & Android Auto compatible
- Muchas otras funciones de la app


Tech Update | BNR
Escanea el código,
Descarga la app,
Escucha.
Descarga la app,
Escucha.
Tech Update | BNR: Podcasts del grupo






























